header mobil sidebar menu icon

Siemens Mikrodalga Fırınlar İçin Kullanım Önerileri

Tarih: 23.03.2023 10:58
Siemens Mikrodalga Fırınlar İçin Kullanım Önerileri
Pişirme konusundaki en önemli yardımcılarımızdan olan Siemens Mikrodalga Fırınları kullanırken dikkat etmeniz gereken detayları bu yazımızda ele alıyoruz.

Siemens Mikrodalga Fırınları Tanıyalım

Bir asır önce geliştirilen ve o günden bugüne kadar mucize çözümlere imza atan Mikrodalga Fırınlar, yiyecekleri adeta bir şok etkisi ile ısıtarak yemeye hazır hale getirir. Donuk ürünlerin dakikalar içerisinde çözdürülmesini ve pratik yemeklerin kısa sürede pişirilmesini sağlayan bu küçük ebattaki beyaz eşya, yemek öğünlerini hızlıca geçiştirmek isteyen insanlara büyük bir kolaylık sağlar. Kullanıcıları sıklıkla Mikrodalga Fırın Zararlı mı? sorusuyla da baş başa bırakan bu özel fırınlarla ilgili kötü algıyı yıkmak için aslında temel çalışma prensiplerini bilmek bizlere yetecektir.

Mikrodalga fırınlar isminden de anlaşılacağı üzere çok kısa, yani mikro boyutlarda olan radyo dalgalarını kullanarak çalışır. Çalışma prensipleri kısa radyo dalgalarının ısı enerjisine dönüştürülmesi temeline dayanmaktadır. Mikrodalga tarafından gönderilen kısa boylu dalgalar gıda tarafından soğurularak molekülleri hareketlendireceği için sürtünmeden kaynaklı bir ısı açığa çıkacaktır. Bu da haliyle gıdanın dakikalar içerisinde ısınmasını sağlar. Kısaca, gıdanın kendi bünyesinde oluşan bir ısı enerjisinden söz etmekteyiz. Bazen gıdaların besin değerlerini azalttığı ya da vitaminlerini öldürdüğü de rivayet edilen mikrodalga fırınların şok ısıtma yaparak aslında besin değerleri kaybolmadan gıdaları hızlıca ısıttığını söyleyebiliriz.
 

Mikrodalga Fırın Kullanırken Bunlara Dikkat Edin!

 

Mikrodalga fırınları genellikle yemek ısıtma ve buz çözdürme için kullansanız da aslında daha farklı işlemleri de kısa sürelerde gerçekleştirebilmeniz mümkün. Kekik, nane gibi otları hızlıca kurutabilir, bayat ekmeklerinizi kurutarak köfte harçlarınız için kendi yapımınız olan galeta ununu hazırlayabilirsiniz. Piyasada bulacağınız mikrodalga pişirme poşetleri sayesinde sebzelerinizi bile onunla pişirebilmeniz söz konusu. Ancak tüm bu işlemleri gerçekleştirirken uymanız gereken kurallar var. Başak Mağazacılık farkıyla Siemens Mikrodalga Fırınlar için bazı önerileri burada paylaşıyor olacağız.
 

Uygun Kapları Kullanmaya Özen Gösterin

 

Donmuş gıdanızı derin dondurucudan çıkarmak ve onun dakikalar içerisinde yiyebileceğiniz ısıya ve kıvama gelmesini sağlamak harika bir iş. Ancak, yiyeceğinizi mikrodalga fırına koyarken kapları itinayla seçmeniz gerek. Örneğin metal kaplarda asla ısıtma yapmamalısınız; çünkü metaller, yüzeye çarpan mikrodalgaları içeri almak yerine yüzeyden tekrar yansıtılmalarını sağlar. Bu durumda dalgalar içeri girmediği için asla bir ısıtma gerçekleşmez ve mikrodalga fırınınızın çalışma prensibine aykırı bir durum oluşur. Çelik, dökme demir, alüminyum ya da bakır kaplar metal kaplar bunlara örnek verilebilir. Bu nedenle seramik ya da kâğıt materyallerden oluşmuş kapları tercih edebileceğiniz gibi mikrodalga fırınlarda kullanmaya uygun olan plastik kapları seçebilirsiniz. Kapların ısıtmaya yardımcı olacak şekilde yayvan seçilmesine de dikkat etmelisiniz.
 

Fırınınız Çalışırken Kapağını Asla Açmayın!

 

Standart fırınlarda bazen yemeğin pişip pişmediğini anlamak için birkaç kere kapağı açıp kontrol etme gereksinimi duyarız. Aslında bu işlem tüm fırınlar için riskli bir durumdur. Ama biz burada mikrodalga fırınlara dikkat çekmek istiyoruz. Bazı mikrodalga fırınlar kapak açılır açılmaz işlemi sonlandırır fakat çalışma düzenine müdahale edildiği için istenmeyen arızalara sebebiyet vermeniz de kaçınılmaz bir durumdur. Mikrodalga Fırın Çalışırken Kapağını Açmak, içeride oluşmuş buharın ani şekilde dışarı fışkırması gibi riskli durumları da doğurabilmektedir.
 

Fırınınızı Boş Çalıştırmayın

 

Mikrodalga fırınlar standart fırınların aksine önceden ısıtılmaya ihtiyaç duymaz. Bu nedenle gerek donmuş gıdalarınızın çözdürülmesi gerekse yiyeceklerin ısıtılması gibi konular için onu önceden ısıtmak zorunda kalmazsınız. Mikrodalga fırınınızı bu gibi sebeplerden dolayı boş çalıştırma fikrini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Bu, mikrodalga fırınınızın zamanla yorulmasına ve ömrünün kısalmasına yol açacaktır. Başak Mağazacılık’tan satın aldığınız Siemens mikrodalga fırınınızı uzun yıllar boyunca güvenle kullanmanız için bu tavsiyelerimizi mutlaka değerlendirmenizi öneririz.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...