header mobil sidebar menu icon

Beyaz Eşyalarda Yeni Enerji Etiketi Dönemi

Tarih: 23.03.2023 10:48
Beyaz Eşyalarda Yeni Enerji Etiketi Dönemi
Avrupa Birliği yönetmeliğince devreye giren Yeni Enerji Etiketleri nelerdir? Enerji Etiketlerindeki Bilgiler Ne Anlama Geliyor? Hepsi ve daha fazlası yazımızda…

Beyaz Eşya Enerji Sınıfları

Olabilecek en asgari enerji tüketimini yapmak isteyen bilinçli tüketiciler, beyaz eşyaların verimi hakkında bilgiler sunan enerji etiketlerini okuma alışkanlığını çoktan kazanmış durumda. Her kullanıcı aldığı beyaz eşyalardan maksimum verim almayı amaçlıyor. Bu nedenle ilk bakılan detay ürünün enerji etiketi oluyor. Enerji etiketleri, ait olduğu elektrikli cihaz hakkındaki verim bilgilerini sağladığı için bir nevi kimlik kartı niteliğinde. Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi hatta televizyon modellerinin hepsinde mevcut olan Enerji Sınıfı Etiketleri son dönemde yenilenmiş şekliyle karşımıza çıkıyor. Peki, Enerji Sınıfları Değişti mi? Mevcut olan Enerji Sınıfları Nedir? Bu sorulara dilerseniz birlikte göz atalım.
 

Enerji Etiketleri Neden Değişti?

İleri teknolojilerle üretilen elektrikli cihazların çok daha az enerji harcamasıyla enerji sınıflarında A harfinin de üstünde bir isimlendirmeye ihtiyaç duyuldu. Yeni nesil cihazların A+, A++ ve A+++ enerji sınıflarıyla ifade edilmesi enerji etiketlerinde bir harf karmaşası yarattığı için etiketlerdeki ölçeklendirmede değişikliğe gidildi. Aslında 1 Kasım 2020 tarihinden beri Avrupa’da yürürlükte olan yeni enerji etiketleri uygulaması, Türkiye ile yapılan Gümrük Birliği Anlaşması ile ülkemizde de uygulamaya başlandı.
 

Yeni Enerji Etiketleri Ne Anlama Geliyor?

Yeni Enerji Etiketleri üzerinde enerji sınıfları A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle temsil ediliyor. Yani harflerin yanına getirilen ve karmaşa yaratan artı işaretinin yeni enerji sınıflarından kaldırılmış olduğunu görüyoruz. G harfinden A harfine doğru ürünün enerji verimliliği artarken faturanızda göreceğiniz tutar daha da azalıyor. Yeni enerji sınıflarının belirlendiği test faktörlerinin eski enerji sınıfı belirleme yöntemlerinden farklı olması sebebiyle eski ve yeni enerji sınıfları arasında karşılaştırma yapılması da doğru değil. Yani, eskiden AAA olarak ifade edilen enerji sınıfının yeni etikette hangi harfe denk geldiğini kesin bir dille söyleyebilmek mümkün olmuyor.

Yeni enerji etiketlerinde eskisinden farklı olarak bir QR kod yer alıyor. Bu QR kodu mobil cihazlara okuttuğunuzda ürünün özelliklerine erişebileceğimiz bilgi formlarına ulaşabiliyorsunuz. Yeni Enerji Etiketi Karşılaştırma sonucunda, eski enerji kartlarındaki bilgilerin aksine, ürünün modelini, üretici adını, yıllık enerji tüketimini, harcanan su miktarını, ses seviyesini ve enerji sınıfını da görme şansına sahipsiniz. Başak Mağazacılık’tan satın aldığınız tüm Siemens Beyaz Eşya modellerinde artık yeni enerji etiketlerini görebilirsiniz.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...